"Mozkomíšní mok je dirigent, buňky jsou orchestr a zdraví je hudba"

Mudry mají úžasný vliv na naše neurologické funkce, ovlivňují dech a možná i více funkcí v těle než si dnes věda myslí. Mudry jsou ověřenou jógovou technikou pro práci s tělem.

Mudra pumpování dechu života, kterou v kraniosakrální józe používáme, ovlivňuje cirkulaci (rytmus) mozkomíšního moku v páteři. 

Více o kraniosakrální józe

Projev vitální síly v nás na buněčné úrovni je základním předpokladem pevného zdraví. Je to rytmus, kerým se naplňuje naše mícha tekutinou a každá jednotlivá buňka výživou. Proudění této "výživy" v podobě pulzace možkomíšního moku je v kraniosakrální józe podporováno speciálním pumpováním v jógových ásanách, které proudění mozkomíšního moku aktivuje. 

Naše centrální nervová soustava je citlivé "zařízení", které musí být chráněno lebkou (lat. Cranium), ale také plavat v tekutině. Tekutina (tj. mozkomíšní mok) je skrytá ve vaku, který ji nejen nese, ale také jí dovoluje pulzovat. Tento vak sahá až ke kosti křížové (lat. Sacrum).

Kraniosakrální jóga má schopnost harmonizovat tělo i ducha a je vedená podle čtyř ročních období, tak aby tělo bylo v souladu s přírodou. Tempo cvičení je pomalé a má aspekty zdravotního cvičení. Propojuje výzkumy vědy mozku a blahodárné účinky jógových pozic ve spojitosti s dechem.

Kraniosakrální jóga pracuje s uvolňováním fascií, čímž dochází ke snížení celkového napětí v těle člověka. Transport látek do buněk (výživa) a z buněk (odpadní látky) může být totiž jen tak velký, jak velká je uvolněnost tkání v těle. Napětí má velký negativní vliv na proudění mozkomíšního moku. 

Rytmus, kdy se plní kraniosakrální systém mokem, je velmi jemný. Je skrytý pod rytmem dechu, který si všichni plni uvědomujeme a pod rytmem tlukotu srdce, který dokážeme nahmatat na tepnách těla jako pulz. Když se tekutinou naplní ochranný vak, celé tělo se rozvine jako květ, na který dopadá sluneční světlo. Když tekutina ustoupí, tělo se podobně jako květ uzavírá.  

V kraniosakrální józe je využíván tzv. spouštěč klidového bodu - vleže na zádech se vloží pod spodinu lebeční speciální pomůcka, která zastaví mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Po uvolnění stlačení vznikne vlna, která projde glymfatickým systémem mozku a jemně ho pročistí. Tím zajistí snadnější transport tekutin, který probíhá okolo hlavních cév mozku. Bonusem tohoto stavu je klidná mysl. 

Speciální pumpování v ásanách také rozbíhá lymfu hlavně v uzlinách pod paží, do kterých ústí právě glymfatický systém.

Po cvičení je u člověka patrná vitalita, která přetrvá až dva dny po cvičení. Často jsou také zaznamenány pocity svěžesti v páteři.

Součástí lekce je závěrečná meditace / zklidnění, která nás vede do poznání. Je to ponoření do ticha. Objevujeme svět, kde mlčí smysly a my můžeme vnímat, kým opravdu jsme. Je to tak jemné, jako byste chtěli na rušné ulici slyšet motýlí křídla. A je to blažené a radostné bez příčiny. Dochází k propojení osobního mikrokosmu člověka s makrokosmem. Tím se mj. posiluje imunita, vyrovnává se krevní tlak či se snižuje psychické napětí. Zkrátka - vaše tělo vplouvá do procesu samouzdravování.

 

Účinky kraniosakrální jógy

  • Zklidňuje mysl, má hluboce regenerativní účinek. Ovlivňuje pozitivně vnitřní naladění do klidu a pohody.
  • Příznivě působí na fyzickou i psychickou stránku člověka, odstraňuje úzkosti, pocity nenaplnění a prázdnoty. Přináší a obnovuje pocity radosti, svěžesti a lehkosti.
  • Zvedá vitalitu a posiluje imunitu organismu. Zprůchodňuje fascie a tím pomáhá fungování všech buněk.
  • Probouzí přirozené léčivé mechanismy těla, celkově harmonizuje a slouží jako cesta sebepoznání.

"Odložte pocit nemoci a uzdravíte tělo"